YURT DIŞINA ÇIKARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

YURT DIŞINA ÇIKARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

13 07 2017

1-Pasaport ve vizenizi mutlaka kontrol edin:
Yurt dışı uçuşlarda en az iki saat öncesinde alanda olmaya dikkat edin yurt dışı uçuşlarda check-in kontuarını daha erken kapatabilirler. Bu durumda biletiniz yanabilir. Pasaportumuz yanımızda olmadan uçamayacağımıza göre pasaport ve biletimiz mutlaka yanımızda olmalı ve gidiş dönüş sürelerimizi kontrol etmeliyiz eğer pasaport süremiz azaldı ve tatilimiz uzun ise kapıda sorun yaşayabiliriz.pasaportumuzu uçak biletimizi ve harö pulumuzu aldıktan sonra chekin işlermi için bankolara gidebiliriz.Bu bankolar uçuş için boarding kartımızı alıp bavulumuzu verdiğimiz noktalardır.Bu işlemleri de bitirdikten sonra uçuş saatine kadar beklemek durumundayız nasıl vakit geçireceğimize gelince free shop lar en mantıklı seçenek çünkü burada hem dünyaca ünlü markaları bulup hemde daha uygun fiyata alabileceğimiz noktalar.Alışverişe dalıp uçağı kaçırmayın ve bu alışverişlerde uçacağınız lokasyona göre likit kurallarına dikkat edin.

2-Yurt dışı çıkış harcı
Yurt dışına çıkış yapmadan önce 15 TL’lik yurtdışı çıkış harcınızı da yatırmanız gerekir. Bu harcı, havalimanına gelmeden önce banka şubelerinde de yatırabilirsiniz. http://www.ivdb.gov.tr/pratik/bankalar.htm para yatırabileceğiniz banka bilgilerini görebilirsiniz. Bu işlem sırasında pasaportunuz yanınızda olmalı. Ya da havalimanında bulunan yurtdışı çıkış harcı yapabileceğiniz masalara da yatırabilirsiniz. Ancak burası özellikle tatil zamanları çok yoğun olabileceği için, bu işlemi önceden yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer bankada ödeme yaptıysanız çıkış harcının dekontunu yanınıza almayı unutmayın.

3-Klasik pasaport kontrol soruları
Pasaport kontrolünde seyahatinizi ne amaçla yaptığınız nerede kalacağınıza dair sorular sorulabilir. Sakin ve mantıklı ve kendinizden emin bir şekilde bu soruları cevaplamaya çalışın. Gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız bu durumda bu tip sorulara İngilizce yanıt vermeyi öğrenin ya da dil bilen birinden yardımcı olmasını isteyin. Uçaktan indikten sonra sözlü ve yazılı uyarılarla bagajınızı alacağınız noktaya gidebilirsiniz.

4-Sıvı kısıtlamaları
Yurtdışında el bagajlarında çok sıkı kontrol olduğu için törpü, deodorant, sıvı ürünler vs şeyleri bavulunuza koymayı unutmayın. Havayolu firmasına göre değişiklik gösterse de genelde yetişkin için bagaj hakkı genelde bir yetişkin için 20 kilodur. Daha fazla eşyanız olursa ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız. Uçak biletinizi satın aldığınız havayolu firmasından bagaj hakkını kontrol edebilirsiniz.

5-Döviz işlemleri
Avrupada euro kullanılmakta ve diğer ülkerdede dolar geçmekte  ama siz yinede gideceğiniz ülkeye göre gitmeden paranızı ülkenizde çevirin en azından bir kısmını.Gittiğiniz ülkede havaalanları daha düşük kurlarda paranızı bozar siz mümkünse merkezde bozun daha yüksek kurdan bozabilirsiniz.

6-İletişim problemleri
Yurt dışında iletişimim kopmasın diyorsanız yurt dışına çıkmadan mutlaka operatörünüzle görüşüp size uygun tarifeyi seçin, sürpriz faturalarla karşılaşmayın.yurt dışlarında genelde ücretsiz wi-fi bulabilirsiniz, otellerin çoğundada wi-fi mevcut ama bazıları ücretli olabiliyor.

7-Aktarmalı uçuşlarda transit vize durumu
Eğer aktarmalı bir uçuş yapıyorsanız transit vize konusunu mutlaka kontrol edin. Transit vize, aktarmalı uçuşlarda ilk gittiğiniz ülkenin istediği bir vize türüdür. Çoğu ülke, havalimanından çıkış olmadığı sürece transit vize istemez ancak bazı durumlarda şart olabilir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce aktarma yapacağınız ülkelerin transit vize isteyip istemediğini araştırın. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için konsolosluktan ya da internet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

8-Olmazsa olmazlardan seyahat sigortası
Yurtdışı seyahatinizde bavul kaypı, sağlık sorunu gibi bir takım problemlerde para kaybı yaşamak istemiyorsanız seyahat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Uçak biletinizi satın alırken yapacağınız seyahat sigortası size yolcululuğunuz boyunca hastalık vs. gibi durumlarla karşılaşmanız halinde yardımcı olacaktır. Tıbbı tedavi, bagaj kaybı gibi pek çok durumda seyahat sigortası devreye girecektir.

9-Otel işlemleri
Aslında bu konu başlarda olması lazım ama ben aklıma gelmişken yazmak istedim ,mutlaka ve mutlaka kalacağınız oteli gitmeden ayarlayın eğer bunu yapmazsanız en az iki katı fiyatla karşılaşırsınız,bu işlem için booking.com en iyi siteler arasında bende gezilerimde bu site üzerinden yer ayarlıyorum tavsiyemdir.

 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com